O zahradníkovi

Zahradník Lukáš Sejkora v mládí neměl ani tušení, že ho zahradnická práce bude bavit, ale jeho dětství mohlo být alespoň malou nápovědou - vyrůstal na malém hospodářství na Vysočině, kde měl blízko ke zvířatům i rostlinám. Sušení sena moc rád neměl, ale občas se mu podařilo zabít nějakou tu myš a tak si mohl připadat jako malý indián, kterým se chtěl celé své dětství stát.
Rád jezdil na koni a chodil do lesa se psem, učil se rozdělávat oheň a tábořil se skauty a nakonec asi díky tomu skončil na Střední zemědělské škole v Havlíčkově Brodě. Vystudoval obor pěstitel-chovatel a nejvíce jej bavilo stříhat ovocné stromy ve školním areálu, i když mu to tenkrát připadalo jako velice složité a tajuplné umění - takže stromy raději nestříhal a neřezal podle odborných instrukcí, ale o trochu méně a intuitivně. Až v dospělosti (a o mnoho let, seminářů a odborných knih později) se dozvěděl, že instinkt mu tenkrát pomohl napáchat menší škody, než bylo v té době zvykem.
Další cesty jej zavedly až za moře, kde opět na chvilku přičichnul ke koňským stájím i dalším zemědělským objektům (na farmě ve Skotsku se choval i hovězí dobytek a pěstovaly plodiny). Celoroční pobyt na pastvinách prospíval jak jeho koňským svěřencům, tak i dobytku a bez konvenčního ošetřování pesticidy a herbicidy se obešly například i maliny, pěstované ve velkém pro výkup do supermarketů. To byl krásný příklad návratu ke kořenům, protože ani v jeho domovském hospodářství v Čechách se průmyslová hnojiva ani chemikálie nikdy nepoužívaly.
Uplynuly další a další roky v cizině a nakonec se po sedmi letech ve Velké Británii odhodlal pro návrat do luhů a hájů českomoravské vrchoviny. Následovalo přestěhování do Brna, kde uprostřed panelákového sídliště a s příchodem dvou dětí naplno pocítil chybějící každodenní kontakt s přírodou a začal se angažovat v dobrovolnických aktivitách (zejména sázení stromů). Sázení stromků ale nestačilo (zejména proto, že se tato aktivita nedá provádět celoročně a v dostatečné kvantitě) a proto se začal angažovat i v dalších zahradnických pracech...
zahradník se svými dětmi